Vicor Corporation V150B3V3C150BN2
V150B3V3C150BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B3V3C150BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V150B3V3C150BN2.pdf
Availability of V150B3V3C150BN2
QUANTITY
V150B3V3C150BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B3V3C150BN2
Internal Part NumberEIS-V150B3V3C150BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B3V3C150BN2
Related LinksV150B3V, V150B3V3C150BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B3V3C150BN2 Details Description
Related parts for V150B3V3C150BN2
CABLE AUDIO RCA HI QUAL 5M datasheet.pdf
CONN FPC TOP 6POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC VOLT DETECT/REG 3.0V SOT89-5 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB24 M32 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
KIT EVAL MOTOR POSITION AS5048A datasheet.pdf
SPEAKER 4OHM 3W 86DB datasheet.pdf