Vicor Corporation V150B3V3E100B3
V150B3V3E100B3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B3V3E100B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V150B3V3E100B3.pdf
Availability of V150B3V3E100B3
QUANTITY
V150B3V3E100B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B3V3E100B3
Internal Part NumberEIS-V150B3V3E100B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B3V3E100B3
Related LinksV150B3V, V150B3V3E100B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B3V3E100B3 Details Description
Related parts for V150B3V3E100B3
CONN EDGECARD 62POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
OSC XO 33.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 374 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
RES 750 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 16POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.8V datasheet.pdf
CAP FILM 35UF 5% 900VDC RADIAL datasheet.pdf