Vicor Corporation V150B3V3E100BG2
V150B3V3E100BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B3V3E100BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V150B3V3E100BG2.pdf
Availability of V150B3V3E100BG2
QUANTITY
V150B3V3E100BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B3V3E100BG2
Internal Part NumberEIS-V150B3V3E100BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B3V3E100BG2
Related LinksV150B3V, V150B3V3E100BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B3V3E100BG2 Details Description
Related parts for V150B3V3E100BG2
CONN SOCKET SIP 58POS GOLD datasheet.pdf
MINI PV CTW 15AU 22-26 A datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf