Vicor Corporation V150B3V3E150BS2
V150B3V3E150BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B3V3E150BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V150B3V3E150BS2.pdf
Availability of V150B3V3E150BS2
QUANTITY
V150B3V3E150BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B3V3E150BS2
Internal Part NumberEIS-V150B3V3E150BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B3V3E150BS2
Related LinksV150B3V, V150B3V3E150BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B3V3E150BS2 Details Description
Related parts for V150B3V3E150BS2
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 10POS PCB datasheet.pdf
PHOTO ELECTRIC datasheet.pdf
TVS DIODE 12.9VWM 23.5VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
SHL-SMT 5.00/04GL 1.5RL datasheet.pdf
IC MCU ARM 256K FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
MKP 2.2UF 5% 1600VDC DRAWING T7 datasheet.pdf