Vicor Corporation V150B3V3H150BG
V150B3V3H150BG picture photo
Mfg. Part Number
V150B3V3H150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V150B3V3H150BG.pdf
Availability of V150B3V3H150BG
QUANTITY
V150B3V3H150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B3V3H150BG
Internal Part NumberEIS-V150B3V3H150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B3V3H150BG
Related LinksV150B3V, V150B3V3H150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B3V3H150BG Details Description
Related parts for V150B3V3H150BG
CABLE FLAT FLEX 22 COND .050" datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS PNLMT DRAWER TYP datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 268VC SMA datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 9.1NH SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
470UF 16V 9.5X24 85C AXI datasheet.pdf