Vicor Corporation V150B3V3M100BN3
V150B3V3M100BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B3V3M100BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V150B3V3M100BN3.pdf
Availability of V150B3V3M100BN3
QUANTITY
V150B3V3M100BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B3V3M100BN3
Internal Part NumberEIS-V150B3V3M100BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B3V3M100BN3
Related LinksV150B3V, V150B3V3M100BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B3V3M100BN3 Details Description
Related parts for V150B3V3M100BN3
CONN COVER ANGLE CABLE SOLDER datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS SP-NO 300MA 4-SOP datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 110UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
EVAL KIT HUM-RC 900MHZ datasheet.pdf
HDM 8SMPR080F155O K datasheet.pdf
22UF 63V 8X11MM 85C 3000H datasheet.pdf