Vicor Corporation V150B48C150BF2
V150B48C150BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B48C150BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V150B48C150BF2.pdf
Availability of V150B48C150BF2
QUANTITY
V150B48C150BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B48C150BF2
Internal Part NumberEIS-V150B48C150BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.1%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B48C150BF2
Related LinksV150B48, V150B48C150BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B48C150BF2 Details Description
Related parts for V150B48C150BF2
CONN CARD EDGE 25POS .156 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
IC SW ANLG QUAD SPDT 20TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT PIN datasheet.pdf