Vicor Corporation V150B48C250BF
V150B48C250BF picture photo
Mfg. Part Number
V150B48C250BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V150B48C250BF.pdf
Availability of V150B48C250BF
QUANTITY
V150B48C250BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B48C250BF
Internal Part NumberEIS-V150B48C250BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.21A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.1%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B48C250BF
Related LinksV150B4, V150B48C250BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B48C250BF Details Description
Related parts for V150B48C250BF
FUSE RESETTABLE 180MA 60V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.562" (14.27mm) datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
HAND LOTION ESD DISSIPATIVE datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN/BRIDGE datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 50MA datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 10ppm 9pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf