Vicor Corporation V150B48C250BG
V150B48C250BG picture photo
Mfg. Part Number
V150B48C250BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V150B48C250BG.pdf
Availability of V150B48C250BG
QUANTITY
V150B48C250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B48C250BG
Internal Part NumberEIS-V150B48C250BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.21A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.1%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B48C250BG
Related LinksV150B4, V150B48C250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B48C250BG Details Description
Related parts for V150B48C250BG
RES SMD 634 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR FAN2103 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SO datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 77VC MELF datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 4.7A 34 MOHM SMD datasheet.pdf