Vicor Corporation V150B48E150BG
V150B48E150BG picture photo
Mfg. Part Number
V150B48E150BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V150B48E150BG.pdf
Availability of V150B48E150BG
QUANTITY
V150B48E150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B48E150BG
Internal Part NumberEIS-V150B48E150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89.1%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B48E150BG
Related LinksV150B4, V150B48E150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B48E150BG Details Description
Related parts for V150B48E150BG
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 1KV NP0 0805 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 55W STER D 32SO datasheet.pdf
CAP CER 680PF 630V U2J 1206 datasheet.pdf