Vicor Corporation V150B48E150BL2
V150B48E150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B48E150BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V150B48E150BL2.pdf
Availability of V150B48E150BL2
QUANTITY
V150B48E150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B48E150BL2
Internal Part NumberEIS-V150B48E150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89.1%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B48E150BL2
Related LinksV150B48, V150B48E150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B48E150BL2 Details Description
Related parts for V150B48E150BL2
DIODE ZENER 10V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CBL 39POS 0.5MM JMPR TYPE D 9" datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - micro AB 2.0 5 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 48POS GLD datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 3.2X5 datasheet.pdf
OSC XO 18.432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
KEY SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf