Vicor Corporation V150B48M150BF3
V150B48M150BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B48M150BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V150B48M150BF3.pdf
Availability of V150B48M150BF3
QUANTITY
V150B48M150BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B48M150BF3
Internal Part NumberEIS-V150B48M150BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.1%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B48M150BF3
Related LinksV150B48, V150B48M150BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B48M150BF3 Details Description
Related parts for V150B48M150BF3
IC VREF SERIES/SHUNT 5V 8SOIC datasheet.pdf