Vicor Corporation V150B48M150BL
V150B48M150BL picture photo
Mfg. Part Number
V150B48M150BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V150B48M150BL.pdf
Availability of V150B48M150BL
QUANTITY
V150B48M150BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B48M150BL
Internal Part NumberEIS-V150B48M150BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.1%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B48M150BL
Related LinksV150B4, V150B48M150BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B48M150BL Details Description
Related parts for V150B48M150BL
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5MM datasheet.pdf
CABLE 4COND 10AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CABLE ASSEM WFL-WFL 100MM ULTRA datasheet.pdf
AMP MONO-SHAPE 5 POS P.C.B.CON datasheet.pdf