Vicor Corporation V150B48M150BL2
V150B48M150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B48M150BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V150B48M150BL2.pdf
Availability of V150B48M150BL2
QUANTITY
V150B48M150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B48M150BL2
Internal Part NumberEIS-V150B48M150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.1%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B48M150BL2
Related LinksV150B48, V150B48M150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B48M150BL2 Details Description
Related parts for V150B48M150BL2
HEATSINK TO-220 W/TAB .375" datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC SMC datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 176CPGA datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 9pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 100A datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.2A SMV datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN RA datasheet.pdf