Vicor Corporation V150B48M250BN2
V150B48M250BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B48M250BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V150B48M250BN2.pdf
Availability of V150B48M250BN2
QUANTITY
V150B48M250BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B48M250BN2
Internal Part NumberEIS-V150B48M250BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.21A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.1%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B48M250BN2
Related LinksV150B48, V150B48M250BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B48M250BN2 Details Description
Related parts for V150B48M250BN2
MULTIPLEXER QUAD 2IN HS 16SOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf