Vicor Corporation V150B48T150BG
V150B48T150BG picture photo
Mfg. Part Number
V150B48T150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V150B48T150BG.pdf
Availability of V150B48T150BG
QUANTITY
V150B48T150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B48T150BG
Internal Part NumberEIS-V150B48T150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.1%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B48T150BG
Related LinksV150B4, V150B48T150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B48T150BG Details Description
Related parts for V150B48T150BG
RES ARRAY 2 RES 2.2K OHM 1008 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.6K OHM 0804 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
SWTCH OCTAL ROTARY DIP THRU HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 50W TO204AD datasheet.pdf