Vicor Corporation V150B48T150BL
V150B48T150BL picture photo
Mfg. Part Number
V150B48T150BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V150B48T150BL.pdf
Availability of V150B48T150BL
QUANTITY
V150B48T150BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B48T150BL
Internal Part NumberEIS-V150B48T150BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.1%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B48T150BL
Related LinksV150B4, V150B48T150BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B48T150BL Details Description
Related parts for V150B48T150BL
FITTING SYS RA ABS BLK 2X2" datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 16-SO datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1-INPUT 14SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 166MHZ 208CABGA datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO204AC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 500MW DO35 datasheet.pdf