Vicor Corporation V150B48T250B2
V150B48T250B2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B48T250B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V150B48T250B2.pdf
Availability of V150B48T250B2
QUANTITY
V150B48T250B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B48T250B2
Internal Part NumberEIS-V150B48T250B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.21A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.1%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B48T250B2
Related LinksV150B4, V150B48T250B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B48T250B2 Details Description
Related parts for V150B48T250B2
XFRMR LAMINATED 54VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
ILOUPE PRO PACK CAMRA W/MICRSCPE datasheet.pdf
OSC VCO 805-900MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf