Vicor Corporation V150B5C150B2
V150B5C150B2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B5C150B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V150B5C150B2.pdf
Availability of V150B5C150B2
QUANTITY
V150B5C150B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5C150B2
Internal Part NumberEIS-V150B5C150B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5C150B2
Related LinksV150B5, V150B5C150B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5C150B2 Details Description
Related parts for V150B5C150B2
CONN RP-SMA PLUG 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
RELAY SSR DIN DUAL AC OUT 6A datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.6-3.6V 10A 36W datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 5% 900VDC RADIAL datasheet.pdf