Vicor Corporation V150B5C150BL2
V150B5C150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B5C150BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V150B5C150BL2.pdf
Availability of V150B5C150BL2
QUANTITY
V150B5C150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5C150BL2
Internal Part NumberEIS-V150B5C150BL2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5C150BL2
Related LinksV150B5, V150B5C150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5C150BL2 Details Description
Related parts for V150B5C150BL2
IC DRIVER QUAD 60V 300MA 28PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS DL VERT 30GOLD datasheet.pdf
RES 4 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN SHUNT datasheet.pdf
OSC MEMS 187.51MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf