Vicor Corporation V150B5C200BG
V150B5C200BG picture photo
Mfg. Part Number
V150B5C200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V150B5C200BG.pdf
Availability of V150B5C200BG
QUANTITY
V150B5C200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5C200BG
Internal Part NumberEIS-V150B5C200BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5C200BG
Related LinksV150B5, V150B5C200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5C200BG Details Description
Related parts for V150B5C200BG
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 24V datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V C0J 0402 datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
LED RED DIFF 5X2.5MM RECT T/H datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf