Vicor Corporation V150B5C200BL3
V150B5C200BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B5C200BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V150B5C200BL3.pdf
Availability of V150B5C200BL3
QUANTITY
V150B5C200BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5C200BL3
Internal Part NumberEIS-V150B5C200BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5C200BL3
Related LinksV150B5, V150B5C200BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5C200BL3 Details Description
Related parts for V150B5C200BL3
CONN RECEPT 11POS MTA-156 18AWG datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 105MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
IC DSP 16/32B 300MHZ 168CSPBGA datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CABLE CAT6A 8COND 23AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 VERT SMT/CLIP DR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS SKT datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24LLP datasheet.pdf
4P 4C 4W VERT XCHD HDR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf