Vicor Corporation V150B5E150BG
V150B5E150BG picture photo
Mfg. Part Number
V150B5E150BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V150B5E150BG.pdf
Availability of V150B5E150BG
QUANTITY
V150B5E150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5E150BG
Internal Part NumberEIS-V150B5E150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5E150BG
Related LinksV150B5, V150B5E150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5E150BG Details Description
Related parts for V150B5E150BG
IC REGISTERED TRANSCVR 56SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 266MHZ 740TBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC CODEC 108DB 192KHZ 52-MQFP datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DOCUMENTATION PACKAGE datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 PIN RECP datasheet.pdf
Quad, 12-Bit, 40/65 MSPS Serial LVDS 1.8 V A/D Converter IC datasheet.pdf