Vicor Corporation V150B5E150BG3
V150B5E150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B5E150BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V150B5E150BG3.pdf
Availability of V150B5E150BG3
QUANTITY
V150B5E150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5E150BG3
Internal Part NumberEIS-V150B5E150BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5E150BG3
Related LinksV150B5, V150B5E150BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5E150BG3 Details Description
Related parts for V150B5E150BG3
SWITCH DIP 6POS TOP EXTEND 24V datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR 156.25MHZ 24QFN datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
CLEAN & FINISH SHEET F SFN datasheet.pdf
RES SMD 0.007 OHM 3W 2512 WIDE datasheet.pdf