Vicor Corporation V150B5E200BF3
V150B5E200BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B5E200BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V150B5E200BF3.pdf
Availability of V150B5E200BF3
QUANTITY
V150B5E200BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5E200BF3
Internal Part NumberEIS-V150B5E200BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5E200BF3
Related LinksV150B5, V150B5E200BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5E200BF3 Details Description
Related parts for V150B5E200BF3
JUMPER-H1503TR/A3048A/X 2" datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND 0.079 GRAY 100' datasheet.pdf
IC UNIV SHIFT REGISTER 20SOIC datasheet.pdf
IC PRESET SYNC 4-BIT HS 16-TSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO213AB datasheet.pdf
FUSE LINKS FOR RLN 250V 35A datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 1.24 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf