Vicor Corporation V150B5E200BG3
V150B5E200BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B5E200BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V150B5E200BG3.pdf
Availability of V150B5E200BG3
QUANTITY
V150B5E200BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5E200BG3
Internal Part NumberEIS-V150B5E200BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5E200BG3
Related LinksV150B5, V150B5E200BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5E200BG3 Details Description
Related parts for V150B5E200BG3
OSCILLATOR CMOS PROG 5V ST datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC VIDEO BUFFER 6DB SC70-6 datasheet.pdf
SW 1NC 1NO SPDT SNAP ACTION 125V datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
TRACK datasheet.pdf
IC PWR MGMT I.MX35/51 139BGA datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5SKT SLD CUP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC AMP LIMITING OC-3/FE 16QSOP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 54.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf