Vicor Corporation V150B5E200BN
V150B5E200BN picture photo
Mfg. Part Number
V150B5E200BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V150B5E200BN.pdf
Availability of V150B5E200BN
QUANTITY
V150B5E200BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5E200BN
Internal Part NumberEIS-V150B5E200BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5E200BN
Related LinksV150B5, V150B5E200BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5E200BN Details Description
Related parts for V150B5E200BN
CAP TANT 4.7UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 6V datasheet.pdf
IC REDRIVER ESATA 1CH 20TQFN datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
TOP MT 4-PT DUAL-IN N/L 5M-19P datasheet.pdf
SENSOR PRES 30PSI ABSO 12V SMT datasheet.pdf
KP ILLUM PUSHBUTTON CAP datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf