Vicor Corporation V150B5E200BN3
V150B5E200BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B5E200BN3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V150B5E200BN3.pdf
Availability of V150B5E200BN3
QUANTITY
V150B5E200BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5E200BN3
Internal Part NumberEIS-V150B5E200BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5E200BN3
Related LinksV150B5, V150B5E200BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5E200BN3 Details Description
Related parts for V150B5E200BN3
CARDEDGE 56POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC VCXO DTV/SET-TOP 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TRANS 2PNP 40V 0.1A SOT666 datasheet.pdf
DISPLAY 1DIGIT RED CC 0.39" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 0.100 T/H datasheet.pdf