Vicor Corporation V150B5H150BF
V150B5H150BF picture photo
Mfg. Part Number
V150B5H150BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V150B5H150BF.pdf
Availability of V150B5H150BF
QUANTITY
V150B5H150BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5H150BF
Internal Part NumberEIS-V150B5H150BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5H150BF
Related LinksV150B5, V150B5H150BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5H150BF Details Description
Related parts for V150B5H150BF
LED GREEN 0603 SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 6.8K OHM 1506 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC 12 BIT 3US DAC S/O 8VSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1.4A 190 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC SRL SWITCH OCT W/SPI 28SOIC datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE24 PG29 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf