Vicor Corporation V150B5H150BF3
V150B5H150BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B5H150BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V150B5H150BF3.pdf
Availability of V150B5H150BF3
QUANTITY
V150B5H150BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5H150BF3
Internal Part NumberEIS-V150B5H150BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5H150BF3
Related LinksV150B5, V150B5H150BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5H150BF3 Details Description
Related parts for V150B5H150BF3
CONN HEADER .100 SINGL R/A 16POS datasheet.pdf
IC DUAL BINARY UP-COUNTER 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.025 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS53114 datasheet.pdf
DIL VERTICAL PC TAIL PIN HEADER datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 100MA 1005 datasheet.pdf
ADAPTOR KIT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ TSSOP8 datasheet.pdf