Vicor Corporation V150B5H150BL3
V150B5H150BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B5H150BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V150B5H150BL3.pdf
Availability of V150B5H150BL3
QUANTITY
V150B5H150BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5H150BL3
Internal Part NumberEIS-V150B5H150BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5H150BL3
Related LinksV150B5, V150B5H150BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5H150BL3 Details Description
Related parts for V150B5H150BL3
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
FUSEHOLDER CAP FOR 824-20 WHITE datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 10.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
MICRO 37C P 10" RBW JACKS NI datasheet.pdf