Vicor Corporation V150B5H200B
V150B5H200B picture photo
Mfg. Part Number
V150B5H200B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V150B5H200B.pdf
Availability of V150B5H200B
QUANTITY
V150B5H200B Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5H200B
Internal Part NumberEIS-V150B5H200B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5H200B
Related LinksV150B, V150B5H200B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5H200B Details Description
Related parts for V150B5H200B
RES SMD 270K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS .100" DBL PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG RED 100' datasheet.pdf
LP 5.00/135/17 OG datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf