Vicor Corporation V150B5H200BL2
V150B5H200BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B5H200BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V150B5H200BL2.pdf
Availability of V150B5H200BL2
QUANTITY
V150B5H200BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5H200BL2
Internal Part NumberEIS-V150B5H200BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5H200BL2
Related LinksV150B5, V150B5H200BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5H200BL2 Details Description
Related parts for V150B5H200BL2
CONN DB62 MALE HD CRIMP NICKEL datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
RES 4.7M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
MINIFIT SR HDR ASSY 250 CLIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 18POS PIN datasheet.pdf
RES 189K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIN RAIL ADPT FOR SL-GU1 SERIES datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 4.7K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf