Vicor Corporation V150B5M150BN2
V150B5M150BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B5M150BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V150B5M150BN2.pdf
Availability of V150B5M150BN2
QUANTITY
V150B5M150BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5M150BN2
Internal Part NumberEIS-V150B5M150BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5M150BN2
Related LinksV150B5, V150B5M150BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5M150BN2 Details Description
Related parts for V150B5M150BN2
CONN FFC VERT 26POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
ELECTRODE HOLDER 3POLES datasheet.pdf
CABLE ASSY PWR-PWR 8 WIRE 18.5" datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
SL R/A LATCH HEADER GOLD 4POS datasheet.pdf