Vicor Corporation V150B5M150BS
V150B5M150BS picture photo
Mfg. Part Number
V150B5M150BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V150B5M150BS.pdf
Availability of V150B5M150BS
QUANTITY
V150B5M150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5M150BS
Internal Part NumberEIS-V150B5M150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5M150BS
Related LinksV150B5, V150B5M150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5M150BS Details Description
Related parts for V150B5M150BS
CONN BACKSHELL DB15 DIE CAST datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf