Vicor Corporation V150B5M200BL
V150B5M200BL picture photo
Mfg. Part Number
V150B5M200BL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V150B5M200BL.pdf
Availability of V150B5M200BL
QUANTITY
V150B5M200BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5M200BL
Internal Part NumberEIS-V150B5M200BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5M200BL
Related LinksV150B5, V150B5M200BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5M200BL Details Description
Related parts for V150B5M200BL
RES SMD 1.8K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC30H/AE30G/X datasheet.pdf
SWITCH KNOB CONCENTRIC 0.75"NTRL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.8A 6HSON datasheet.pdf
RCPT DUMMY SHELL SIZE 23 CADMIUM datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
BLT 5.08/09/180F SN OR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V datasheet.pdf