Vicor Corporation V150B5T150B
V150B5T150B picture photo
Mfg. Part Number
V150B5T150B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V150B5T150B.pdf
Availability of V150B5T150B
QUANTITY
V150B5T150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5T150B
Internal Part NumberEIS-V150B5T150B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5T150B
Related LinksV150B, V150B5T150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5T150B Details Description
Related parts for V150B5T150B
RES 2.74K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 188VWM 388VC SMA datasheet.pdf
CONN SPRING 47POS SNGL .275 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 3W 7.5K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.5A 63VAC/VDC 1206 datasheet.pdf
RES 1.54 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
MODULE SIFLEX02 RF CASTELLATION datasheet.pdf
A600P SZ2 NGC WIDE FLANGE KIT datasheet.pdf
CAP FILM 43NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf