Vicor Corporation V150B5T150BG
V150B5T150BG picture photo
Mfg. Part Number
V150B5T150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V150B5T150BG.pdf
Availability of V150B5T150BG
QUANTITY
V150B5T150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5T150BG
Internal Part NumberEIS-V150B5T150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5T150BG
Related LinksV150B5, V150B5T150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5T150BG Details Description
Related parts for V150B5T150BG
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH TRANS 8SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 180PF 2KV Y5R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X8R 1206 datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 370MA 115 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1.76K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf