Vicor Corporation V150B5T200B2
V150B5T200B2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B5T200B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V150B5T200B2.pdf
Availability of V150B5T200B2
QUANTITY
V150B5T200B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5T200B2
Internal Part NumberEIS-V150B5T200B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5T200B2
Related LinksV150B5, V150B5T200B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5T200B2 Details Description
Related parts for V150B5T200B2
IC ADC 24BIT SRL 192KHZ 24-TSSOP datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
PROTECT COVER SUPPORTING BASE datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 20NS 84PLCC datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 24POS datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 6V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 9.9PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf