Vicor Corporation V150B5T200BG
V150B5T200BG picture photo
Mfg. Part Number
V150B5T200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V150B5T200BG.pdf
Availability of V150B5T200BG
QUANTITY
V150B5T200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5T200BG
Internal Part NumberEIS-V150B5T200BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5T200BG
Related LinksV150B5, V150B5T200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5T200BG Details Description
Related parts for V150B5T200BG
RES 0.07 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf