Vicor Corporation V150B5T200BL2
V150B5T200BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B5T200BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V150B5T200BL2.pdf
Availability of V150B5T200BL2
QUANTITY
V150B5T200BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B5T200BL2
Internal Part NumberEIS-V150B5T200BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B5T200BL2
Related LinksV150B5, V150B5T200BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B5T200BL2 Details Description
Related parts for V150B5T200BL2
TRIAC 200V 6A TO263 datasheet.pdf
GDT 250V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES MO 1/2W 51K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M10-1.25 6H 1-5V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
RES SMD 2.55KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.5KHZ RRO 5-HVSOF datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 60W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf