Vicor Corporation V150B8C200BG
V150B8C200BG picture photo
Mfg. Part Number
V150B8C200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V150B8C200BG.pdf
Availability of V150B8C200BG
QUANTITY
V150B8C200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B8C200BG
Internal Part NumberEIS-V150B8C200BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B8C200BG
Related LinksV150B8, V150B8C200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B8C200BG Details Description
Related parts for V150B8C200BG
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT323 datasheet.pdf
INDICATOR 110V 22MM PROM YELLOW datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 20MA 8DFN datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 13KV R85 DISK datasheet.pdf
CONN PIN UNSEALED UCC 2POS BLK datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
QUAD HIFREQ MLCC CAP KIT datasheet.pdf
FERRITE CHIP 120 OHM 1200MA SMD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf