Vicor Corporation V150B8C200BL
V150B8C200BL picture photo
Mfg. Part Number
V150B8C200BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V150B8C200BL.pdf
Availability of V150B8C200BL
QUANTITY
V150B8C200BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B8C200BL
Internal Part NumberEIS-V150B8C200BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B8C200BL
Related LinksV150B8, V150B8C200BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B8C200BL Details Description
Related parts for V150B8C200BL
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 48V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 10% 0603 datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS M10 5V 12" datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CABLE 4COND 10AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 3-48" BLACK datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.01% 1/2W 2010 datasheet.pdf