Vicor Corporation V150B8E200BF
V150B8E200BF picture photo
Mfg. Part Number
V150B8E200BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V150B8E200BF.pdf
Availability of V150B8E200BF
QUANTITY
V150B8E200BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B8E200BF
Internal Part NumberEIS-V150B8E200BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B8E200BF
Related LinksV150B8, V150B8E200BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B8E200BF Details Description
Related parts for V150B8E200BF
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf