Vicor Corporation V150B8E200BG
V150B8E200BG picture photo
Mfg. Part Number
V150B8E200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V150B8E200BG.pdf
Availability of V150B8E200BG
QUANTITY
V150B8E200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B8E200BG
Internal Part NumberEIS-V150B8E200BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B8E200BG
Related LinksV150B8, V150B8E200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B8E200BG Details Description
Related parts for V150B8E200BG
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 120 OHM 1206 datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 4.9PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM POWERMITE datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 450MA 400 MOHM datasheet.pdf