Vicor Corporation V150B8E200BG
V150B8E200BG picture photo
Mfg. Part Number
V150B8E200BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V150B8E200BG.pdf
Availability of V150B8E200BG
QUANTITY
V150B8E200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B8E200BG
Internal Part NumberEIS-V150B8E200BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B8E200BG
Related LinksV150B8, V150B8E200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B8E200BG Details Description
Related parts for V150B8E200BG
IC REG LDO 1.2V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 820 OHM 8SIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 10A ITO220AC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 7A IPAK datasheet.pdf
I2 DIE MMT MECH FEED 16-14 datasheet.pdf
RES 673K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
144CKT HDM BACKPLANE MODU datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf