Vicor Corporation V150B8E200BS
V150B8E200BS picture photo
Mfg. Part Number
V150B8E200BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V150B8E200BS.pdf
Availability of V150B8E200BS
QUANTITY
V150B8E200BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B8E200BS
Internal Part NumberEIS-V150B8E200BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B8E200BS
Related LinksV150B8, V150B8E200BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B8E200BS Details Description
Related parts for V150B8E200BS
MOD PWR ENT 0.5A MED QC 1.5 PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 240K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IP CORE PCI TARGET 32BIT XP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
BALUN RF CERAMIC GSM/DCS/PCS datasheet.pdf
RES SMD 3M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf