Vicor Corporation V150B8H200B
V150B8H200B picture photo
Mfg. Part Number
V150B8H200B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V150B8H200B.pdf
Availability of V150B8H200B
QUANTITY
V150B8H200B Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B8H200B
Internal Part NumberEIS-V150B8H200B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B8H200B
Related LinksV150B, V150B8H200B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B8H200B Details Description
Related parts for V150B8H200B
CHASSIS ALUM NATURAL 4"L X 17"W datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 28SSOP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:18 250MHZ 32TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 9-36V +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf