Vicor Corporation V150B8H200BF2
V150B8H200BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V150B8H200BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V150B8H200BF2.pdf
Availability of V150B8H200BF2
QUANTITY
V150B8H200BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B8H200BF2
Internal Part NumberEIS-V150B8H200BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B8H200BF2
Related LinksV150B8, V150B8H200BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B8H200BF2 Details Description
Related parts for V150B8H200BF2
POST BINDING ECON NYLON-INS RED datasheet.pdf
IC V-MONITOR 5 UNIVERSAL 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD HI DRV 16-TSSOP datasheet.pdf
BEARING datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
D SUB MIXED MA S CRIMP COAX 50 O datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 88POS DR LOW P datasheet.pdf