Vicor Corporation V150B8H200BS
V150B8H200BS picture photo
Mfg. Part Number
V150B8H200BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V150B8H200BS.pdf
Availability of V150B8H200BS
QUANTITY
V150B8H200BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B8H200BS
Internal Part NumberEIS-V150B8H200BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B8H200BS
Related LinksV150B8, V150B8H200BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B8H200BS Details Description
Related parts for V150B8H200BS
CONN CABLE CLAMP SZ15 M16 SILVER datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT MATE-N-LOK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf